Aquaponie oslavuje Světový den vody po celý rok

Aquaponie oslavuje Světový den vody po celý rok

Světový den vody, který se každoročně slaví 22. března, není jen významným dnem pro uvědomění si, jak podstatnou komoditou pro lidstvo voda je. Ale je i takovým našim významným svátkem. Protože naše společnost Future Farming je aktuálně zařazena mezi českých TOP 10 firem, které mají skutečný potenciál změnit svět k lepšímu. A to i pro příkladnou hospodárnost s vodou, která je aquaponii vlastní.

Světový den vody jako motivace k hledání řešení

Nedostatek vody až pro jednu miliardu lidí nebo i omezený přístup k vodnímu zdroji, to jsou zásadní (a alarmující) důvody, proč OSN Světový den vody v roce 1993 vyhlásila. Projekt Aquaponie Future Farming se dostal do desítky nejlepších mezi 238 hodnocenými projekty u nás tím, že efektivně napomáhá naplňovat principy udržitelného rozvoje OSN. Tedy přesně tak, jak vyžaduje Asociace společenské odpovědnosti a její prestižní ocenění SDGs.

Problematika nedostatku vody je celosvětový problém, který ovšem v posledních letech zažíváme stále intenzivněji i u nás. Hodnota vody stále roste, a proto se hledají způsoby, jak s ní zacházet maximálně hospodárně. Aquaponické systémy, které zajišťují produkci rostlin a také ryb, toto umí dokonale naplnit. Úspora vody totiž při tomto nadčasovém vertikálním způsobu pěstování rostlin a chovu ryb činí až 95 %. Jak je to možné?

Všechno je o vodě

Aquaponie je systém, který je založený na vodě – vodu potřebují rostliny pro svůj růst i ryby pro svůj vývoj. A celý systém je nastavený tak, že v něm voda neustále cirkuluje. Je tak nositelem živin pro ryby a současně prochází přes speciální biofiltry, které vodu obohacují o prospěšné bakterie. Ty pak dodávají vodě dusičnany, které využívají kořínky rostlin. Voda v neustálém koloběhu zabezpečuje růst rostlinné i živočišné části v dokonalé symbióze. Současně vylučuje využívání jakýchkoliv chemických postřiků nebo hnojiv (aby bylo zachováno optimální prostředí), takže výsledkem je produkce potravin v ojediněle čisté podobě.

Neustálý vývoj a zlepšování

Společnost Future Farming jednoduše nabízí snadné řešení, jak využívat i omezený zdroj vody opravdu hospodárně a vytvořit tak udržitelnost i do budoucna. S každou další postavenou aquaponickou farmou umí eliminovat problémy s nedostatkem vody. Řešení lze nalézt pro jakýkoliv projekt a jakoukoliv oblast. A aby toho nebylo málo, Future Farming ve spolupráci s firmou OrgantaMendelovou univerzitou v Brně ambiciózně ukazuje, že využít se dá veškerá voda. I ta odpadní.

I aquaponické farmy produkují malé procento odpadní vody, která vzniká například při čištění filtrů. Ovšem vzhledem k tomu, že je tato voda uchráněná chemického znečištění, může i nyní poskytovat značný přínos. Z odpadní vody je totiž možné využít zbytky od ryb (pevnou organickou část) a tím pádem i očištěnou vodu. Organická část se dá využít kompostováním na hnojivo a očištěná voda se může vrátit zpět do systému.

Aquaponické systémy mají smysl jako udržitelný způsob pěstování potravin za absolutně hospodárného využívání vody, což si připomínáme nejen v rámci Světového dne vody. Narůstající zájem o tento způsob pěstování rostlin a chov ryb je také důvodem, proč Future Farming poskytuje v tomto oboru jedinečné investiční příležitosti. I vy se můžete zapojit do výzvy ZAPOJTE se do aquaponie a stát se tak součástí smysluplné budoucnosti a udržitelnosti potravinové soběstačnosti.

Sdílet článek

Líbí se vám článek? Nepropásněte další

Přihlaste se do občasníku naší aquaponické redakce.

    Odesláním souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.

    Future Farming v médiích

    Myslete globálně, jednejte lokálně

    Zapojte se do komunity moderního zemědělství 21. století. Přispět k lepší budoucnosti naši země můžete i vy. Je to snadné.