Světový den vody jako motivace k hledání řešení
Nedostatek vody až pro jednu miliardu lidí nebo i omezený přístup k vodnímu zdroji, to jsou zásadní (a alarmující) důvody, proč OSN Světový den vody v roce 1993 vyhlásila. Projekt Aquaponie Future Farming se dostal do desítky nejlepších mezi 238 hodnocenými projekty u nás tím, že efektivně napomáhá naplňovat principy udržitelného rozvoje OSN. Tedy přesně tak, jak vyžaduje Asociace společenské odpovědnosti a její prestižní ocenění SDGs.
Problematika nedostatku vody je celosvětový problém, který ovšem v posledních letech zažíváme stále intenzivněji i u nás. Hodnota vody stále roste, a proto se hledají způsoby, jak s ní zacházet maximálně hospodárně. Aquaponické systémy, které zajišťují produkci rostlin a také ryb, toto umí dokonale naplnit. Úspora vody totiž při tomto nadčasovém vertikálním způsobu pěstování rostlin a chovu ryb činí až 95 %. Jak je to možné?
Všechno je o vodě
Aquaponie je systém, který je založený na vodě – vodu potřebují rostliny pro svůj růst i ryby pro svůj vývoj. A celý systém je nastavený tak, že v něm voda neustále cirkuluje. Je tak nositelem živin pro ryby a současně prochází přes speciální biofiltry, které vodu obohacují o prospěšné bakterie. Ty pak dodávají vodě dusičnany, které využívají kořínky rostlin. Voda v neustálém koloběhu zabezpečuje růst rostlinné i živočišné části v dokonalé symbióze. Současně vylučuje využívání jakýchkoliv chemických postřiků nebo hnojiv (aby bylo zachováno optimální prostředí), takže výsledkem je produkce potravin v ojediněle čisté podobě.
Neustálý vývoj a zlepšování
Společnost Future Farming jednoduše nabízí snadné řešení, jak využívat i omezený zdroj vody opravdu hospodárně a vytvořit tak udržitelnost i do budoucna. S každou další postavenou aquaponickou farmou umí eliminovat problémy s nedostatkem vody. Řešení lze nalézt pro jakýkoliv projekt a jakoukoliv oblast. A aby toho nebylo málo, Future Farming ve spolupráci s firmou Organta a Mendelovou univerzitou v Brně ambiciózně ukazuje, že využít se dá veškerá voda. I ta odpadní.
I aquaponické farmy produkují malé procento odpadní vody, která vzniká například při čištění filtrů. Ovšem vzhledem k tomu, že je tato voda uchráněná chemického znečištění, může i nyní poskytovat značný přínos. Z odpadní vody je totiž možné využít zbytky od ryb (pevnou organickou část) a tím pádem i očištěnou vodu. Organická část se dá využít kompostováním na hnojivo a očištěná voda se může vrátit zpět do systému.
Aquaponické systémy mají smysl jako udržitelný způsob pěstování potravin za absolutně hospodárného využívání vody, což si připomínáme nejen v rámci Světového dne vody. Narůstající zájem o tento způsob pěstování rostlin a chov ryb je také důvodem, proč Future Farming poskytuje v tomto oboru jedinečné investiční příležitosti. I vy se můžete zapojit do výzvy ZAPOJTE se do aquaponie a stát se tak součástí smysluplné budoucnosti a udržitelnosti potravinové soběstačnosti.