Co je to aquaponie a jak funguje?

Farmy

Co je to aquaponie a jak funguje?

Aquaponie je systém, který je založen na přirozeném koloběhu hnojiv v přírodě: zvířata poskytují výživu rostlinám a rostliny zase zvířatům. V pokročilé aquaponii je tento systém, na rozdíl od přírody, kontrolovaný. Aquaponie je hrdou alternativou k tradičnímu zemědělství, která má velkou perspektivu.

Principy aquaponie

Aquaponie je unikátní technologický systém, který spojuje chov ryb s pěstováním zeleniny. Ryby poskytují hnojivo rostlinám, prospěšné bakterie z něj pomohou vyrobit živný roztok a rostliny pak čistí vodu rybám. Nepoužívají se žádná umělá hnojiva ani agrochemie. Systém šetří až 95 % vody oproti jiným způsobům pěstování.

Aquaponická produkce je zcela nezávislá na počasí a klimatu, navíc je celoroční. Produkty jsou velmi zdravé, nutričně hodnotné a výnosy jsou nesrovnatelné s konvenčním zemědělstvím.

Výhody aquaponie

  • Pro pěstování rostlin není zapotřebí půda
  • Minimální nároky na množství spotřebované vody oproti konvenčnímu zemědělství (až 95% úspora vody)
  • Indoorové farmy nejsou závislé na ročním období a výkyvech počasí – jsou tedy využívané celoročně
  • Absence umělých hnojiv a chemických postřiků
  • Vysoká kvalita potravin, která je dána vysokým obsahem vitamínů, stopových prvků a vysokými nutričními hodnotami
  • Vyšší výnosy oproti konvenčnímu zemědělství
  • Aquaponické farmy produkují minimum odpadu

Aquaponické ryby

Ryby hrají v aquaponickém systému hlavní roli. Jejich organický odpad totiž slouží jako dokonalé hnojivo pro aquaponické rostliny. Podívejte se, jaké druhy sladkovodních ryb chováme a v jakých podmínkách u nás na aquaponických farmách žijí.

Aquaponické plodiny

V aquaponii lze vypěstovat na 80 druhů listové, plodové a kořenové zeleniny. Na našich aquaponických farmách pěstujeme především listovou zeleninu a bylinky. Zkoumáme také sladkovodní řasy a microgreens. Podívejte se, jaké druhy aquaponických rostlin pěstujeme.

Naše aquaponické farmy a technologie

Existují tři základní aquaponické systémy: NFT, DWC a MB. Každý z nich se hodí pro jiný typ farmy a produkce. Všechny tři využíváme na našich aquaponických farmách, kde propojujeme nejmodernější technologie s nejnovějším výzkumem, to vše s ohledem na životní prostředí. Více se dozvíte v našem videu.

6 důvodů proč věřit aquaponii

Aquaponie je budoucnost zemědělství. Oproti tomu konvenčnímu má mnoho přínosů. Podívejte se na šest největších.

Přínosy aquaponie oproti tradičnímu zemědělství

Aquaponické pěstování potravin je jednodušší, zdravější a efektivnější než tradiční zemědělství. Je bez chemie, nemusí se zalévat, funguje i v zimě a lidé s ním mají méně práce.

Úspora prostoru

Úspora energie

Nezávislost na podnebí

Rychlý růst rostlin

Bez zalévání

Zdravé stravování

Prohlédněte si aquaponickou farmu Future Farming Kaly

Aquaponická, ekologická, výzkumná a edukační – taková je naše farma v Kalech severně od Brna. 

Zaměřujeme se zde na chov pstruha duhového a v rostlinné části pěstujeme listovou zeleninu, bylinky a microgreens. Indoorová část farmy poskytuje úrodu celoročně. 

Future Farming nabízí technologie moderního zemědělství

Zapojte se

Mohlo by vás zajímat

Future Farming v médiích

Myslete globálně, jednejte lokálně

Zapojte se do komunity moderního zemědělství 21. století. Přispět k lepší budoucnosti naši země můžete i vy. Je to snadné.