Co je to hydroponie a jak funguje?

Farmy

Co je to hydroponie a jak funguje?

Hydroponie je jednoduchý, čistý a moderní způsob pěstování rostlin. Rostliny jsou pěstovány bez půdy, v živném roztoku, což poskytuje mnoho výhod – například velkou úsporu vody oproti konvenčnímu zemědělství. Hydroponicky lze vypěstovat téměř vše: zeleninu, ovoce, bylinky, pokojové rostliny i květiny.

Principy hydroponie

Hydroponii vynalezli staří Egypťané, jedná se tedy o staletími prověřený způsob pěstování potravin. V řízené a kontrolované moderní hydroponii je zapotřebí dodávat do vody hnojiva, aby měl živný roztok potřebné látky pro výživu rostlin.

Hydroponická produkce je zcela nezávislá na počasí a klimatu, navíc je celoroční, efektivní a rychlá. Produkty jsou velmi zdravé, nutričně hodnotné a výnosy jsou nesrovnatelně větší ve srovnání konvenčním zemědělstvím.

Výhody hydroponie

  • Pro pěstování rostlin není zapotřebí půda, pouze substráty
  • Nízká spotřeba vody a lehčí dávkování živin
  • Dokonalá kontrola výživy rostlin kvalitními hnojivy 
  • Nižší riziko výskytu škůdců
  • Stabilní a řízené prostředí s vysokou produktivitou práce
  • Větší efektivita pěstování, vyšší výnosy z produkce
  • Kvalitní a trvale udržitelná produkce

Hydroponická zelenina

Hydroponicky lze pěstovat téměř vše, nejčastěji se tak pěstují rajčata, papriky, okurky, listové saláty, lilky a jahody. Velkou výhodou tohoto systému je velmi úsporné hospodaření s vodou a hnojivy, které se v maximální možné míře recyklují. Například na  1 kilogram rajčat vypěstovaných hydroponicky stačí v průměru 20 litrů vody.

Naše aquaponické farmy a technologie

Existují tři základní aquaponické systémy: NFT, DWC a MB. Každý z nich se hodí pro jiný typ farmy a produkce. Využíváme je i na našich aquaponických farmách, kde propojujeme nejmodernější technologie s nejnovějším výzkumem, to vše s ohledem na životní prostředí. Více se dozvíte v našem videu.

6 důvodů proč věřit hydroponii

Hydroponie je budoucnost zemědělství a jako taková má mnoho výhod. Podívejte se na šest největších.

Přínosy hydroponie oproti tradičnímu zemědělství

Hydroponické pěstování potravin je jednodušší, zdravější a efektivnější než tradiční zemědělství. Nemusí se zalévat, funguje i v zimě a lidé s ním mají méně práce.

Úspora prostoru

Úspora energie

Nezávislost na podnebí

Rychlý růst rostlin

Bez zalévání

Zdravé stravování

Prohlédněte si aquaponickou farmu Future Farming Kaly

Aquaponická, ekologická, výzkumná a edukační – taková je naše farma v Kalech severně od Brna. 

Zaměřujeme se zde na chov pstruha duhového a v rostlinné části pěstujeme listovou zeleninu, bylinky a microgreens. Indoorová část farmy poskytuje úrodu celoročně. 

Technologie moderního zemědělství

Zapojte se

Mohlo by vás zajímat

Future Farming v médiích

Myslete globálně, jednejte lokálně

Zapojte se do komunity moderního zemědělství 21. století. Přispět k lepší budoucnosti naši země můžete i vy. Je to snadné.