Aquaponická farma Senica, Slovensko

Farmy

Aquaponická farma Senica, Slovensko

Náš první zahraniční partnerský projekt je umístěn na Slovensku, severně od Bratislavy. Stejně jako v České republice i zde využíváme ty nejmodernější technologie pro společný intenzivní chov ryb a pěstování různých druhů zeleniny a bylinek. Produkce aquaponické farmy v Senici je určena pro spotřebu na lokálním trhu.

zelenina

250 tun ročně

ryby

400 tun ročně

Plánovaný investiční rámec

250 mil. CZK

dokončeno 25 %

stav ke dni: 1. 4. 2023

Produkční aquaponická a rybí farma Senica

Aquaponická farma ve slovenské Senici je nejenom náš první zahraniční projekt, ale také farma, která je zaměřena převážně na rybí produkci. Bez rostlin to samozřejmě nejde, nicméně produkce ryb bude v Senici dvakrát větší než úroda salátů. Na ploše 5 500 metrů čtverečních plánujeme vypěstovat na 400 tun ryb a na 250 tun neplodové zeleniny ročně. Veškerá produkce poputuje na lokální trh.

 • 4 000 m²

  celoroční skleník

 • 1 500 m²

  indoorová část pro chov ryb

 • 250 tun ročně

  produkce listové zeleniny

 • 400 tun ročně

  produkce sladkovodních ryb

Revitalizovaný brownfield

Farma v Senici se buduje na prostoru revitalizovaného brownfieldu, který jsme uzpůsobili pro potřeby provozu aquaponické farmy. Stejně jako v České republice jsou u ní využity ty nejmodernější technologie pro společný intenzivní chov ryb a pěstování různých druhů zeleniny, bylinek a microgreens.

2023
2021
2024

 • 2021
 • 2022
 • 2023
 • Zahájení projekčních činností

  Leden, 2021

 • Zahájení stavebních prací – Rybí hala

  Leden, 2022

 • Integrace technologií – Rybí hala

  Leden, 2023

  Navazující činnost dle plánu a financování investora

Zaměření produkční aquaponické eko-farmy Senica

Ryby

Ryby

Aquaponický chov ryb

V Senici budeme chovat pstruha duhového – máme v plánu vyprodukovat na 400 tun této lososovité ryby ročně. Chov pstruha je technologicky velmi komplikovaný – v chovných kádích je třeba neustále udržovat nejen dostatečné množství kyslíku a stabilní podmínky, ale i protiproud, který pstruzi potřebují ke spokojenému životu a k rozmnožování. Úspěšným chovem takto náročného druhu dokazujeme kvalitu námi užívaných aquaponických technologií i jejich nastavení.

Saláty

Saláty

Pěstování aquaponické zeleniny

V rostlinné části naší vertikální ekologické farmy v Senici bude převažovat neplodová zelenina, tedy hlavně všemožné druhy salátů. Díky moderním technologiím zahrnujícím vertikální pěstební systém s funkcí vytápění, chlazení a zimního přísvitu, je umožněna produkce zeleniny po celý rok.

Bylinky

Bylinky

Pěstování aquaponických bylinek a microgreens

Microgreens neboli mikrobylinky, jsou mladé rostlinky zeleniny, které se sklízí a konzumují ve fázi, kdy dosáhly prvních malých lístků. Jedná se o 2,5 až 15 cm vysokou zeleninu plnou aromatické chuti s vysokou koncentrací živin, vitamínů a antioxidantů. Naše aquaponické bylinky a microgreens budou na trh dodávány jak čerstvě sklizené, tak zpracované – například v podobě pesta.

Future Farming pěstuje jídlo technologií budoucnosti

Zapojte se do aquaponie

Future Farming v médiích

Myslete globálně, jednejte lokálně

Zapojte se do komunity moderního zemědělství 21. století. Přispět k lepší budoucnosti naši země můžete i vy. Je to snadné.