FUTURE FARMING OHLÁSIL VÝSTAVBU TŘETÍ VELKÉ AQUAPONICKÉ FARMY V ČESKU

FUTURE FARMING OHLÁSIL VÝSTAVBU TŘETÍ VELKÉ AQUAPONICKÉ FARMY V ČESKU

Společnost Future Farming v reakci na rostoucí poptávku po udržitelných potravinách ohlásila v den svých třetích narozenin výstavbu třetí velké aquaponické farmy v České republice. Nová vertikální farma Future Farming vyroste v obci Letonice v okrese Vyškov. Farma o rozloze fotbalového hřiště bude stát necelých 300 milionů korun a bude vyrábět 1,2 miliónů kilogramů udržitelných potravin ročně. Základním sortimentem Future Farming jsou zelenina a ryb.

Nová aquaponická farma bude postavena na ploše 10 000 metrů čtverečních. Stavba bude zahrnovat dva objekty. Skleník o rozloze 8000 metrů čtverečních a k němu přiléhající dvoupodlažní halu o rozloze 2000 metrů čtverečních.

Stavba má ambici být vzorovou produkční farmou budoucnosti. Bude postavena na zelené louce a svým vybavením bude patřit k nejmodernějším na světě. Celá farma bude řízena vyspělým SMART systémem, který bude zajišťovat dálkové sledování všech důležitých parametrů, automatické řízení procesů a vzdálenou správu ekosystémů rostlin a ryb s cílem zajistit ideální podmínky pro růst rostlin a ryb.

Deset tisíc kusů zeleniny denně a 500 tun ryb za rok

Rostlinná část farmy s vertikálním pěstebním uspořádáním bude mít 300 tisíc pěstebních pozic, které budou denně produkovat 10 tisíc kusů zeleniny v průběhu celého kalendářního roku bez ohledu na vnější klimatické podmínky. Sortiment bude zahrnovat zejména listovou zeleninu jako jsou saláty a bylinky (bazalka, máta, koriandr, libeček, kopr a petržel). Podle vývoje na trhu lze produkci obohatit např. o microgreens.

Stejně jako na ostatních farmách Future Farming bude zelenina sklízena novým způsobem i s kořenovým balem, který zvyšuje čerstvost dodávané zeleniny na dvaadvacetinásobek současných hodnot.

V rybí hale, která je projektována na produkci 500 tun ryb ročně, budou chovány teplomilné ryby. Převážně sumeček africký, který je považován za kulinářskou specialitu. Výhodou této sladkovodní ryby je vysoký obsah bílkovin a proteinu, absence šupin a minimální obsah kostí, díky čemuž je vhodný i pro děti.

Investice za 300 milionů korun

Výstavba nové farmy přijde Future Farming na bezmála 300 milionů korun a s produkcí zeleniny a ryb hodlá firma v Letonicích začít v roce 2024. Do této chvíle stihl Future Farming v České republice vybudovat první vědecko-výzkumné aquaponické centrum na světě v obci Kaly u Brna a první ze tří bloků aquaponické farmy v Brně Heršpicích. Další dva bloky budou zprovozněny v průběhu roku 2022. Na Slovensku pak poblíž Bratislavy staví Future Farming svou první zahraniční farmu. S jejím náběhem se počítá nejpozději v roce 2023.

Future Farming ve výstavbě rychle dotahuje americkou firmu AeroFarm, která je považována za celosvětového lídra vertikálního farmaření. Zatímco ve světě je rozvoj ekologicky šetrných farem podporován z veřejných zdrojů, v České republice žádné dotační programy pro rozvoj aquaponických farem neexistují. Future Farming proto výstavbu financuje s pomocí privátních investorů a bank, které na rozdíl od státu vidí v přesahu do zelené ekonomiky velký smysl. Lídrem na tomto poli je Česká spořitelna, která se nebojí investovat do nových udržitelných technologií.

O Future Farming

Společnost Future Farming je první česká firma, která se zabývá komerční výstavbou vertikálních zemědělských farem. Firma staví své know how na pokročilé aquaponii. Nejvýkonnější metodě vertikálního zemědělství, která spojuje pěstování zeleniny s chovem ryb. Základními výhodami vertikálních farem Future Farming jsou zdravější potraviny, jejich snadnější pěstování a minimální dopad na životní prostředí.

Kontakt

Martin Procházka / PR specialista / Future Farming / Vídeňská 188/119d, 619 00 Brno
T 725 515 159 / T 603 480 824 / E [email protected] / www.futurefarming.cz

Sdílet článek

Líbí se vám článek? Nepropásněte další

Přihlaste se do občasníku naší aquaponické redakce.

    Odesláním souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.

    Future Farming v médiích

    Myslete globálně, jednejte lokálně

    Zapojte se do komunity moderního zemědělství 21. století. Přispět k lepší budoucnosti naši země můžete i vy. Je to snadné.