Ekonomická udržitelnost aquaponie jako klíč k levnější budoucnosti

Ekonomická udržitelnost aquaponie jako klíč k levnější budoucnosti

Vlivem rostoucích cen energií, nestabilní geopolitické situace a zvyšující se inflace dochází k raketovému zdražování vstupů do zemědělské produkce. To se samozřejmě negativně podepisuje také na cenách potravin. Udržitelná ekonomika aquaponie tak v kontrastu současných okolností vystupuje více než kdy dříve.

Co se v článku dozvíte?

 1. Zdražování, kam se podíváte
 2. Optimistický scénář aquaponie
 3. Staňte se součástí potřebné změny

Zdražování, kam se podíváte

V zemědělství enormně rostou ceny hnojiv, krmiv i pohonných hmot. Ač se to zdá neuvěřitelné, nejpoužívanější hnojiva v ČR meziročně zdražila v průměru o 300 %. Důvod je prostý, ceny hnojiv se odvíjí od cen ropy a zemního plynu.

Výrazně zdražily také krmné směsi, a to o cca 85 %, lehce pozadu zůstávají pesticidy s meziročním nárůstem cen o „pouhých“ 10 až 15 %.

Zvyšující se ceny pohonných hmot zase prodražují jarní práce na polích, takže podtrženo a sečteno – potraviny z konvenční zemědělské produkce čeká nezadržitelné zvýšení cen, které může pro mnoho lidí znamenat neudržitelný stav.

Optimistický scénář aquaponie

Pojďme teď trochu obrousit ostré hroty předchozích faktů a ukázat si, že možnosti tu jsou. Aquaponie nabízí vyhlídku lepších zítřků. Jak funguje a proč je udržitelná, se dozvíte v našem výživném videu, teď se zaměříme na její hlavní ekonomické výhody.

Nezávislost na vstupech tradičního zemědělství

Jednou z jejich předností je, že rostoucí ceny vstupů se aquaponie ve Future Farming nijak nedotýkají, protože:

 1. Nenakupujeme krmné směsi pro ryby.
 2. Neaplikujeme hnojiva ani pesticidy.
 3. Nepoužíváme agrotechniku.

Krmiva si ve spolupráci se společností Organta vyrábíme sami. Hnojivo a živiny dodávají rostlinám ryby a „přátelské“ bakterie, rostliny zase čistí vodu pro ryby. Žádná agrotechnika není potřeba, jen ruce lidí ochotných podílet se na pěstování budoucnosti.

Úspory na každém kroku

Dalším nezanedbatelným aspektem ekonomické udržitelnosti aquaponie je například ušetření energie. Vzhledem k minimální údržbě systému dochází k 70% úspoře oproti tradičnímu zahradnictví. Energii také využíváme z částečně obnovitelných zdrojů.

Díky vertikálním systémům, které lze vystavět kdekoliv (kontaminovaná půda, nepoužívaná průmyslová hala apod.), je významná také úspora z rozsahu – na poměrně malém a jinak nevyužitém místě lze dosáhnout mnohem vyšších výnosů než u konvenční zemědělské produkce.

Produkce je lokální, k cenám našich produktů si proto nemusíme připočítávat vyšší částky za pohonné hmoty.

Stálá produkce, stabilní ceny

Aquaponie je zcela nezávislá na počasí a klimatu, její produkce je celoroční bez sezónních výkyvů. Proto ani ceny našich produktů nezaznamenávají žádné velké výchylky, které jsou jinak u zeleniny značné.

V grafu lze vidět skokové změny cen zeleniny pěstované tradiční formou, jež jsou způsobeny závislostí na rozmarech počasí v daném roce.

Zdroj: https://vdb.czso.cz/vdbvo2/faces/cs/index.jsf?page=statistiky#katalog=31779

Zemědělské komodity pravidelně sleduje Státní zemědělský intervenční fond (SZIF), který přišel s podstatnou informací ohledně produkce české zeleniny v konkrétním období. Na vybraném vzorku (květák, lilek, hlávkový salát a špenát) se ukázalo, že lokálně se pěstuje pouze v sezóně, nebo se nepěstuje v tržně významném množství. To je možné s aquaponickou celoroční produkcí změnit.

Úrodná půda pro finance

Svou ekonomickou příležitost si v aquaponii najde téměř každý. Kdo se aktivně zapojí, bude současně se zdravými potravinami pěstovat i vlastní finance. Jaké jsou možnosti?

Staňte se součástí potřebné změny

Aquaponie je naše šance na zdravější a levnější budoucnost. Pojďme ji proto společně rozšiřovat a dělat dostupnější.

Chci se zapojit

Sdílet článek

Líbí se vám článek? Nepropásněte další

Přihlaste se do občasníku naší aquaponické redakce.

  Odesláním souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.

  Future Farming v médiích

  Myslete globálně, jednejte lokálně

  Zapojte se do komunity moderního zemědělství 21. století. Přispět k lepší budoucnosti naši země můžete i vy. Je to snadné.