Odborná praxe

Odborná praxe

Odborná praxe aneb jak to vlastně vypadá v aquaponickém provozu

Rád bych zavzpomínal na své první dny na aquaponické farmě. Ustrašeně vejdete do nového prostředí a nevíte, co Vás čeká. Nakonec to ale není žádná pohroma, jedná se jen o jednoduché měření. To se zautomatizuje během pár dní. Každý den je totiž nutné změřit důležité hodnoty jako jsou teplota vody, teplota a vlhkost vzduchu, pH, obsah dusičnanů a dusitanů a v neposlední řadě i amoniaku.

Není to nic, co by Vás stálo velké úsilí, a možnost, že něco pokazíte, je nízká. Samozřejmě se může stát, že při měření špatně spočítáte kapky a nejste si jistí, zda jste jich dali 5 nebo 4, ale kvůli tomu se přece nestřílí. Ze začátku je třeba všemu věnovat zvýšenou pozornost, ale časem se tento proces stane natolik přirozeným, že pro Vás bude možné pracovat i se zavřenýma očima. Jakmile si to osvojíte, přijde na řadu i nějaká ta manuální práce, protože – jak mě naučil jeden velmi moudrý člověk – aquaponik musí být tak trochu „všeuměl“. A tu přichází výstavba outdoorového setu v podobě písmena A.

Aby vše ladilo jak esteticky, tak i funkčně museli jsme vynaložit mnoho úsilí, potu a pracovat dlouhé hodiny přesčas. Natírání trubek, jejich lepení a následná montáž. Nervy drásající situace nastala ve chvíli, kdy se měla pustit do oběhu voda. To je ta chvíle, kdy zjistíte, zda jste slepili všechno spolehlivě a zda nikde nic neteče. Systém musel být připravený k určitému datu, protože bude sloužit jako vizuální pomůcka k výuce a školení nových zájemců  o aquaponii – koníček, který časopis Forbes označil za povolání budoucnosti.

Nejsem příliš manuálně zručný, a proto jsem velmi vděčný svému mentorovi, kolegovi a příteli, který mi byl oporou v době celé praxe. Který se nebál pustit mě k manuální práci, protože vlastní zkušenost je jediný zaručený způsob, jak se můžeme naučit novým dovednostem. Děkuji ti Ing. Mirku Fojtíku za vše, co jsi mě naučil, a za to, že jsi mi vytvořil příjemné pracovní prostředí, které jsme si po práci často zpříjemnili večerním oddychem a pizzou.

Na závěr bych chtěl ještě poděkovat společnosti Future Farming s.r.o., která zprostředkovala celou praktickou část mé odborné praxe, a společnosti Flenexa Plus s.r.o.

 

Sdílet článek

Líbí se vám článek? Nepropásněte další

Přihlaste se do občasníku naší aquaponické redakce.

    Odesláním souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.

    Future Farming v médiích

    Myslete globálně, jednejte lokálně

    Zapojte se do komunity moderního zemědělství 21. století. Přispět k lepší budoucnosti naši země můžete i vy. Je to snadné.