“Podporujeme Future Farming v úsilí postavit v Česku moderní aquaponickou infrastrukturu,” říká Martin Podoba z investiční skupiny GFF

“Podporujeme Future Farming v úsilí postavit v Česku moderní aquaponickou infrastrukturu,” říká Martin Podoba z investiční skupiny GFF

Investiční skupina GFF stála před 4 lety u zrodu Future Farming. Nové technologické firmy, která je v České republice průkopníkem aquaponie. Jde o promyšlený systém spojující pěstování zeleniny s chovem ryb, který by v budoucnu mohl výrazně přispět k potravinové soběstačnosti měst i jednotlivých komunit.

S Michalem Fojtíkem, který je průkopníkem aquaponie v České republice, spolupracuje GFF od samého začátku. “Michalovi jsme jsme pomohli založit a nastartovat Future Farming.

Je to rozhodně firma s globálním přesahem a zároveň celospolečenským přínosem,“ říká Martin Podoba, spoluzakladatel GFF, který osobně dohlíží na rozvoj Future Farming.

Vše začalo v Brně na Tuřance

Prvotním impulsem ke spolupráci s průkopníkem pokročilé aquaponie Michalem Fojtíkem bylo setkání v červenci 2018. Prvním mužem, který si vyslechl Fojtíkovu vizi, byl v Brně na Tuřance Martin Luňák, který v té době hledal pro skupinu nové investiční příležitosti.

Michal Fojtík vysvětlil Martinu Luňákovi princip aquaponie, potenciál inovativní produkce udržitelných potravin i své plány do budoucna. Následovala Luňákova návštěva Fojtíkova rodinného domu v Ostravě. Zde Martin Luňák poprvé uviděl na vlastní oči, co dokáže aquaponie. S informacemi o nové slibné technologii se vrátil do Brna do sídla GFF a pak už věci nabraly rychlý spád.

“Myšlenka postavit v centrech měst vertikální aquaponické farmy, které budou zásobovat města čerstvými lokálními potravinami, se nám velmi líbila. Udržitelný model produkce zeleniny a ryb má velký potenciál . Při rychlém ubývání přírodních zdrojů, vody i na živiny bohaté zemědělské půdy je efektivnější forma výroby potravin prostě nutnost,” vzpomíná jeden ze zakladatelů GFF Martin Podoba.

Klíčem k úspěchu bylo správné rozdělení rolí

Zakladatelé se shodli, že jejich cílem bude v první fázi postavit v Česku vlastní aquaponickou infrastrukturu. “Rozdělili jsme si role. GFF se začala věnovat projektovému řízení, obchodu, marketingu a financím a Michal Fojtík se pustil do výstavby farem a vývoje dalších technologií.”

V současné době provozuje Future Farming dvě farmy. V obci Kaly se nachází indoorová farma, která slouží jako vědecko-výzkumné centrum. Tady ve spolupráci s vědci z Mendelovy univerzity, Czech Globe a dalšími vědeckými pracovišti testuje Future Farming nové inovativní formy pěstování plodin a chovu ryb.

V Brně v městské části Dolní Heršpice vyrůstá na ploše 10 tisíc čtverečních metrů největší aquaponická farma v Evropě. První z celkem tří pěstebních bloků je již v provozu, zbytek bude hotový do konce roku 2022.

Ve výstavbě je už také první aquaponická farma v zahraničí a na stole leží i projekt na první aquaponickou farmu postavenou na zelené louce,” prozrazuje Martin Podoba.

Boom vertikálního zemědělství zažívá celý svět

Vertikální zemědělství zažívá obrovský investiční boom. Mezi velká pozitiva aquaponických farem patří, že mohou stát přímo ve městech. Potraviny se tak k zákazníkům dostanou čerstvé a odpadnou náklady na dálkovou přepravu. Další velkou výhodou je že farmy Future Farming dokáží ve srovnání s konvenčním zemědělstvím ušetřit až 95 % vody, a navíc neprodukují žádný odpad.

Z konstrukčního hlediska se jedná o velmi náročná zařízení plná moderních technologií. „Zatímco v konvenčním zemědělství i běžném vertikálním zemědělství je potřeba rostlinám neustále dodávat hnojiva, v případě aquaponie ho zajišťují ryby. Zní to jednoduše, ale propojit v praxi ekosystém rostlin s ekosystémem ryb je nesmírně složité. Future Farming patří k nemnoha firmám na světě, které technologii pokročilé aquaponie – tedy velkovýroby aquaponických potravin – úspěšně zvládl,“ vysvětluje Martin Podoba.

Sdílet článek

Líbí se vám článek? Nepropásněte další

Přihlaste se do občasníku naší aquaponické redakce.

    Odesláním souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.

    Future Farming v médiích

    Myslete globálně, jednejte lokálně

    Zapojte se do komunity moderního zemědělství 21. století. Přispět k lepší budoucnosti naši země můžete i vy. Je to snadné.