Výstavba aquaponických farem úspěšně pokračuje

Výstavba aquaponických farem úspěšně pokračuje

Přípravy na ostré spuštění dvou našich aquaponických farem v obci Kaly a brněnských Heršpicích jsou v plném proudu. V průběhu září jsme v rámci zkušebního provozu osadili pěstební regály prvními sazenicemi salátů, testovali nastavení aquaponických systémů a pokračovali ve stavebních úpravách v interiéru i exteriéru farem.

Aquaponická farma v jihomoravské obci Kaly má již v příštím roce sloužit především jako výzkumné a ukázkové místo naší společnosti. Určeno bude nejen studentům zemědělských oborů k  načerpání poznatků a zkušeností z oboru aquaponie, ale poslouží rovněž jako showroom pro naše odběratele, partnery, odbornou i širší veřejnost.


Zářijové novinky z aquaponické farmy Kaly


V září se přípravy na ostré spuštění aquaponické farmy v Kalech u Brna posunuly o velký kus dopředu. Velmi důležitou událostí druhé poloviny září bylo spuštění bio  filtru a průběžné testování kvality vody v kádích pro ryby v pěstebních systémech A a B. Pro chov ryb je kvalita vody zcela zásadní. Velmi důležitá je například hodnota pH, kterou je potřeba udržovat v rozmezí od 7 do 7,2. Pokud se hodnota pH vyšplhá na 8, je pro ryby smrtelná. U vody se dále sleduje také teplota, hodnoty NH4+ (amonium) a NH3 (amoniak).


Průběžný monitoring kvality vodyPrůběžné čerpání a okysličování vody v kádíchV indoorové aquaponické části jsme dokončili instalaci pěstebních regálůV rámci stavebních prací jsme instalovali nové schodiště pro pohodlný a bezpečný přístup do podkroví budovy, ve kterém se nachází indoorové pěstební prostory, započali jsme práce na zateplení budovy a v interiérech jsme pokládali sádrokartony.


Zářijové novinky z farmy v brněnských Heršpicích


Druhá námi připravovaná aquaponická farma v brněnských Heršpicích je plánována jako čistě produkční, která bude po celý rok zásobovat lokální zákazníky čerstvou zeleninou a rybami. V září jsme v prvním skleníku osadili sazenicemi salátu připravené pěstební systémy (pozn. takzvaná áčka). K dispozici jsme měli dohromady šest tisíc sazenic salátu. Jednalo se o zkušební výsadbu, která má ověřit funkčnost instalovaných systémů a rychlost růstu rostlin.


Osazení pěstebních systémů ve venkovních sklenícíchSalátům se ve sklenících daříV září jsme se posunuli v práci na rekonstrukci střechy druhého skleníku, vyklízeli a připravovali jsme na opravu třetí skleník. V rámci stavebních úprav jsme pokračovali v rekonstrukci zázemí farmy. Dokončili jsme například obklady v prostorách sociálního zařízení.

Sdílet článek

Líbí se vám článek? Nepropásněte další

Přihlaste se do občasníku naší aquaponické redakce.

    Odesláním souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.

    Future Farming v médiích

    Myslete globálně, jednejte lokálně

    Zapojte se do komunity moderního zemědělství 21. století. Přispět k lepší budoucnosti naši země můžete i vy. Je to snadné.