29. 4. 2022
Vlivem rostoucích cen energií, nestabilní geopolitické situace a zvyšující se inflace dochází k raketovému zdražování vstupů do zemědělské produkce. To se samozřejmě negativně podepisuje také na cenách potravin. Udržitelná ekonomika aquaponie tak v kontrastu současných okolností vystupuje více než kdy dříve.
V zemědělství enormně rostou ceny hnojiv, krmiv i pohonných hmot. Ač se to zdá neuvěřitelné, nejpoužívanější hnojiva v ČR meziročně zdražila v průměru o 300 %. Důvod je prostý, ceny hnojiv se odvíjí od cen ropy a zemního plynu.
Výrazně zdražily také krmné směsi, a to o cca 85 %, lehce pozadu zůstávají pesticidy s meziročním nárůstem cen o „pouhých“ 10 až 15 %.
Zvyšující se ceny pohonných hmot zase prodražují jarní práce na polích, takže podtrženo a sečteno – potraviny z konvenční zemědělské produkce čeká nezadržitelné zvýšení cen, které může pro mnoho lidí znamenat neudržitelný stav.
Pojďme teď trochu obrousit ostré hroty předchozích faktů a ukázat si, že možnosti tu jsou. Aquaponie nabízí vyhlídku lepších zítřků. Jak funguje a proč je udržitelná, se dozvíte v našem výživném videu, teď se zaměříme na její hlavní ekonomické výhody.
Jednou z jejich předností je, že rostoucí ceny vstupů se aquaponie ve Future Farming nijak nedotýkají, protože:
Krmiva si ve spolupráci se společností Organta vyrábíme sami. Hnojivo a živiny dodávají rostlinám ryby a „přátelské“ bakterie, rostliny zase čistí vodu pro ryby. Žádná agrotechnika není potřeba, jen ruce lidí ochotných podílet se na pěstování budoucnosti.
Dalším nezanedbatelným aspektem ekonomické udržitelnosti aquaponie je například ušetření energie. Vzhledem k minimální údržbě systému dochází k 70% úspoře oproti tradičnímu zahradnictví. Energii také využíváme z částečně obnovitelných zdrojů.
Díky vertikálním systémům, které lze vystavět kdekoliv (kontaminovaná půda, nepoužívaná průmyslová hala apod.), je významná také úspora z rozsahu – na poměrně malém a jinak nevyužitém místě lze dosáhnout mnohem vyšších výnosů než u konvenční zemědělské produkce.
Produkce je lokální, k cenám našich produktů si proto nemusíme připočítávat vyšší částky za pohonné hmoty.
Aquaponie je zcela nezávislá na počasí a klimatu, její produkce je celoroční bez sezónních výkyvů. Proto ani ceny našich produktů nezaznamenávají žádné velké výchylky, které jsou jinak u zeleniny značné.
V grafu lze vidět skokové změny cen zeleniny pěstované tradiční formou, jež jsou způsobeny závislostí na rozmarech počasí v daném roce.
Zemědělské komodity pravidelně sleduje Státní zemědělský intervenční fond (SZIF), který přišel s podstatnou informací ohledně produkce české zeleniny v konkrétním období. Na vybraném vzorku (květák, lilek, hlávkový salát a špenát) se ukázalo, že lokálně se pěstuje pouze v sezóně, nebo se nepěstuje v tržně významném množství. To je možné s aquaponickou celoroční produkcí změnit.
Svou ekonomickou příležitost si v aquaponii najde téměř každý. Kdo se aktivně zapojí, bude současně se zdravými potravinami pěstovat i vlastní finance. Jaké jsou možnosti?
Aquaponie je naše šance na zdravější a levnější budoucnost. Pojďme ji proto společně rozšiřovat a dělat dostupnější.