Podzimní novinky na našich aquaponických farmách

21. 12. 2020

Ani sychravé podzimní počasí nezbrzdilo znovuspuštění naší aquaponické farmy v obci Kaly. Do kádí v rybí části jsme nově vysadili pstruha duhového. Na farmě v Heršpicích jsme zprovoznili další část skleníků a v již dokončených prostorách úspěšně produkujeme.

V závěru roku jsme se věnovali znovuspuštění aquaponické farmy v obci Kaly u Brna. Tato farma je určena nejen k celoroční produkci čerstvé listové zeleniny, bylinek a sladkovodních ryb té nejvyšší kvality, ale také jako výzkumné centrum a showroom pro naše odběratele, partnery a odbornou veřejnost. V druhé polovině roku 2021 rovněž otevřeme všechny venkovní skleníky v areálu aquaponické farmy v Brně-Heršpicích. Půjde o největší produkční farmu spojující chov ryb a rostlin v České republice.

Na farmě v Kalech proběhla nová výsadba ryb

uplynulých měsících jsme úspěšně otestovali bio filtr a dokončili veškeré potřebné testy kvality vody v kádích pro ryby. Vše dopadlo na výbornou a do kádí jsme vysadili celkem 3 800 kilogramů ryb. Zvolili jsme pstruha duhového z Dánska, který je zárukou nejvyšší kvality. Vybrali jsme tři váhové kategorie – 30, 120 a 220 gramů. První ryby dorostou na farmě v Kalech do požadované prodejní hmotnosti za dva až tři měsíce od výsadby. Na růst pstruhů nyní dohlíží náš zkušený vedoucí rybí části farmy. 

Foto: Založení chovu ryb

Na farmě máme moderní přístrojové vybavení, které střeží kvalitu vody v kádích pro chov ryb. Praktické ukázky práce s přístrojem Photometr 7100 od firmy Palintest a vyhodnocení zjištěných výsledků konzultují naši pracovníci farmy s panem profesorem Robertem Pokludou z Mendelovy univerzity.

Foto: Přístroj Pallintest pro měření kvality vody

Foto: Konlzultace s panem profesorem Robertem Pokludou

V rámci stavebních úprav jsme dokončili práce na zateplení fasády budovy. Hotovy jsou rovněž interiéry indoorové rostlinné části. V nových prostorách dnes naleznete vertikální pěstební systémy pro pěstování rostlin a potřebné související vybavení a techniku.

Na farmě v Heršpicích jsme zprovoznili další sekci skleníků

Farma v Heršpicích je rozdělena do několika sekcí, které postupně uvádíme do provozu. Produkty z již zprovozněných skleníků průběžně dodáváme našim zákazníkům. Na podzim se nám podařilo dokončit další sekci skleníků, kde jsme v rámci zkušebního provozu sklidili první úrodu salátů. Vzhledem k tomu, že tuto produkci ze zkušebního provozu není možné prodávat koncovým zákazníkům, rozhodli jsme se pomoci brněnské ZOO. Naše kvalitní saláty jsme poskytli zdarma zoologické zahradě jako krmivo.

Aktualizace: Obsah článku byl dne 7. 1. 2021 doplněn a redakčně upraven.

DALŠÍ ČLÁNKY

Všechny články
calendar-fullcrossmenu
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram