Výstavba aquaponických farem úspěšně pokračuje

15. 10. 2020

Přípravy na ostré spuštění dvou našich aquaponických farem v obci Kaly a brněnských Heršpicích jsou v plném proudu. V průběhu září jsme v rámci zkušebního provozu osadili pěstební regály prvními sazenicemi salátů, testovali nastavení aquaponických systémů a pokračovali ve stavebních úpravách v interiéru i exteriéru farem.

Aquaponická farma v jihomoravské obci Kaly má již v příštím roce sloužit především jako výzkumné a ukázkové místo naší společnosti. Určeno bude nejen studentům zemědělských oborů k  načerpání poznatků a zkušeností z oboru aquaponie, ale poslouží rovněž jako showroom pro naše odběratele, partnery, odbornou i širší veřejnost.

Zářijové novinky z aquaponické farmy Kaly

V září se přípravy na ostré spuštění aquaponické farmy v Kalech u Brna posunuly o velký kus dopředu. Velmi důležitou událostí druhé poloviny září bylo spuštění bio  filtru a průběžné testování kvality vody v kádích pro ryby v pěstebních systémech A a B. Pro chov ryb je kvalita vody zcela zásadní. Velmi důležitá je například hodnota pH, kterou je potřeba udržovat v rozmezí od 7 do 7,2. Pokud se hodnota pH vyšplhá na 8, je pro ryby smrtelná. U vody se dále sleduje také teplota, hodnoty NH4+ (amonium) a NH3 (amoniak).

Průběžný monitoring kvality vody

Průběžné čerpání a okysličování vody v kádích

V indoorové aquaponické části jsme dokončili instalaci pěstebních regálů

V rámci stavebních prací jsme instalovali nové schodiště pro pohodlný a bezpečný přístup do podkroví budovy, ve kterém se nachází indoorové pěstební prostory, započali jsme práce na zateplení budovy a v interiérech jsme pokládali sádrokartony.

Zářijové novinky z farmy v brněnských Heršpicích

Druhá námi připravovaná aquaponická farma v brněnských Heršpicích je plánována jako čistě produkční, která bude po celý rok zásobovat lokální zákazníky čerstvou zeleninou a rybami. V září jsme v prvním skleníku osadili sazenicemi salátu připravené pěstební systémy (pozn. takzvaná áčka). K dispozici jsme měli dohromady šest tisíc sazenic salátu. Jednalo se o zkušební výsadbu, která má ověřit funkčnost instalovaných systémů a rychlost růstu rostlin.

Osazení pěstebních systémů ve venkovních sklenících

Salátům se ve sklenících daří

V září jsme se posunuli v práci na rekonstrukci střechy druhého skleníku, vyklízeli a připravovali jsme na opravu třetí skleník. V rámci stavebních úprav jsme pokračovali v rekonstrukci zázemí farmy. Dokončili jsme například obklady v prostorách sociálního zařízení.

DALŠÍ ČLÁNKY

Všechny články
calendar-fullcrossmenu
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram